Pierwsze mieszkanie – na co zwrócić uwagę?

administrator 24 lutego 2021

Początki zawsze są najtrudniejsze. I to niezależnie od tego, czy chodzi o skok ze spadochronem, czy zakup lub wynajem pierwszego lokum. Ale od czego mają Państwo nas? Chętnie udzielimy Wam cennych porad, dzięki którym znalezienie odpowiedniego lokalu będzie dużo łatwiejsze.

Pierwsze mieszkanie – na co zwrócić uwagę?

Już pierwsze wpisanie do wyszukiwarki hasła „mieszkanie na sprzedaż” może przyprawić o lekki zawrót głowy. Ofert z reguły jest bardzo dużo – analogiczna sytuacja występuje, jeżeli potrzebne jest Państwu mieszkanie na wynajem.

Dlatego najpierw, zanim jeszcze zaczniemy przeglądać ogłoszenia, koniecznie należy się zastanowić, jakie dokładnie są nasze wymagania co do miejsca, w którym spędzimy ładnych parę lat, a może nawet większość życia. Przykładowo w Toruniu, decydującym czynnikiem może być to, po której stronie Wisły pracujemy – wiele osób nie będzie chciało bowiem codziennie tracić swojego cennego czasu na dojazdy do dzielnic położonych za mostem. Dla osób z dziećmi istotnym czynnikiem będzie natomiast bliskość żłobków, przedszkoli lub szkół. Inni z kolei nie wyobrażają sobie nie mieć własnego ogródka – wymagania to kwestia całkowicie indywidualna.

Podstawowa kwestia do rozstrzygnięcia – rynek wtórny czy pierwotny?

Kiedy już Państwo ustalą, jakimi parametrami powinno się charakteryzować Państwa pierwsze lokum, czas na określenie swoich dokładnych możliwości finansowych. To zdecydowanie ułatwi poszukiwania – automatycznie będą Państwo odrzucać nieruchomości zbyt drogie. Jeżeli jednak cena mieszkania na sprzedaż jest tylko nieznacznie wyższa, niż np. Państwa zdolność kredytowa, warto ponegocjować ze sprzedawcą. Może się zdarzyć, że będzie mu zależało na szybkim zbyciu lokalu i nieco spuści z ceny.

Warto pamiętać, że rynek wtórny jest z reguły nieco tańszy (nawet o kilkanaście procent) od pierwotnego – niezależnie od tego, czy szukamy mieszkania na sprzedaż, czy na wynajem. Jeżeli jednak zależy nam na urządzeniu domu po swojemu, lepiej postawić na rynek pierwotny. Zaletą nieruchomości z tego rynku jest ponadto nowocześniejsza infrastruktura, np. obiekty rekreacyjne powstające wraz z osiedlem.

Czy w poszukiwaniach pierwszego lokum, dostępnego na sprzedaż lub wynajem, warto korzystać z usług agencji nieruchomości?

Oczywiście, że warto! Zwłaszcza, jeżeli ma to być Państwa pierwsza inwestycja. Dzięki temu unikną Państwo kosztownych błędów, a profesjonaliści znacznie szybciej wyszukają dla Państwa mieszkania na sprzedaż lub wynajem spełniające określone wymagania.