Aktualności

Wynajem mieszkania uchodźcom. Jak to zrobić bezpiecznie?

administrator 18 października 2022

W związku z wojną na Ukrainie do naszego miasta przybywa coraz więcej uchodźców z Ukrainy, a ilość mieszkań na wynajem w Toruniu szybko się kurczy. Wiele osób chciałoby pomóc uciekającym przed wojną Ukraińcom, ale zastanawia się też, jak zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami wyboru nieodpowiedniego najemcy lub w jaki sposób, zgodnie z prawem, przyjąć uchodźców.

Polskie prawo przewiduje kilka rozwiązań. Jeśli jesteś osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań, to możesz zawrzeć umowę najmu zwykłego lub okazjonalnego. W przypadku gdy jednak nie będziemy pobierać czynszu, spisać należy umowę użyczenia.

W Toruniu liczba dostępnych lokali na wynajem jest aktualnie coraz mniejsza. Do naszego biura na każde ogłoszenie najmu zgłasza się kilkanaście osób chętnych i są to w dużej mierze rodziny uciekające przed wojną w Ukrainie. Wielu właścicieli nieruchomości ma obawy co do wiarygodności takich osób, weryfikacji ich tożsamości lub obawy przed brakiem ich wypłacalności.

My jako biuro staramy się rozwiać te obawy zwłaszcza po weryfikacji np. zatrudnienia osób chcących wynająć mieszkanie.

Aby jak najlepiej zabezpieczyć interesy właściciela mieszkania proponujemy skorzystać z umowy najmu okazjonalnego, która to najbardziej zabezpieczy właściciela nieruchomości. Umowa ta zawiera bowiem rygor wykonalności w zakresie opróżnienia lokalu przez najemcę i musi być podpisana u notariusza. Można w ten sposób uniknąć ewentualnego kierowania sprawy do sądu w celu uzyskania wyroku eksmisyjnego. Zaoszczędzi to nam wielu nerwów, a przede wszystkim czasu i pieniędzy. Niestety, ale sprawa w sądzie mogłaby trwać nawet kilka lat. Taką umowę podpisujemy tylko na określony czas. Dzięki specustawie z 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy przy zawieraniu takiej umowy nie trzeba wskazywać miejsca, gdzie najemca mógłby się wyprowadzić w celu opuszczenia wynajmowanego lokum. Podstawa prawna: Art. 69 Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Z uwagi jednak na „dziurawe” polskie prawo zalecamy wszystkim, żeby podpisywać umowę najmu okazjonalnego z obywatelami Ukrainy tak jak z obywatelami Polski, bez stosowania specustawy, czyli ze wskazaniem adresowym do ewentualnej eksmisji. Dobre Biuro Nieruchomości pomoże uzyskać takie wskazanie adresowe dla najemcy i pomoże również sporządzić skuteczną umowę najmu okazjonalnego, jak również umówi notariusza i tłumacza.

Gdy nie pobieramy czynszu, to możemy użyczyć mieszkanie.

Na podstawie umowy użyczenia zezwalamy osobom przybyłym z Ukrainy na bezpłatne korzystanie ze swojego mieszkania, na czas określony lub nieokreślony. Właściciel takiej nieruchomości może pobierać wtedy opłaty za utrzymania nieruchomości. W przypadku mieszkania będą to opłaty eksploatacyjne lokalu należne spółdzielniom mieszkaniowym lub wspólnotom oraz opłaty za media czy części wspólne. W umowie użyczenia można najemcę również zwolnić z ponoszenia wszelkich kosztów.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy wybierzemy, to problematyczną kwestią może być bariera językowa. Żeby umowy była zawarta skutecznie, to obcokrajowca musi rozumieć jej treść i zaakceptować ustalone warunki. W praktyce oznacza to sporządzenie umowy również w języku zrozumiałym dla obcokrajowca.

W celu zawarcia skutecznej umowy najmu okazjonalnego zapraszamy do skorzystania z usługi naszego biura, a pomożemy przebrnąć przez wszystkie związane z nią zawiłości.

Więcej

Najemca – co może a czego mu nie wolno?

administrator 9 listopada 2021

Zakup, a następnie udostępnianie mieszkań innym osobom to popularny sposób na zarabianie dodatkowych pieniędzy, nierzadko nawet “drugiej pensji”. Zanim jednak powierzymy komuś obcemu naszą nieruchomość, warto znać wszystkie obowiązujące najemców prawa i zakazy określone w ustawie o ochronie praw lokatorów oraz odnośnych przepisach kodeksu Cywilnego. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najistotniejszym z nich, więc jeżeli przygotowujesz się do wynajmu mieszkania osobom trzecim, postaraj się znaleźć chwilę czasu na lekturę!

Najemca – co może a czego mu nie wolno?

Zacznijmy od praw lokatorów określonych w aktualnie obowiązujących przepisach. Stosunkowo częstą praktyką wśród właścicieli nieruchomości jest składanie niezapowiedzianych wizyt w celu kontroli stanu mieszkania – lokator ma pełne prawo nie zgodzić się na taką wizytę. Warto o tym pamiętać, bo jeżeli bez uprzedzenia wejdziemy do lokalu korzystając z własnych kluczy, popełnimy przestępstwo naruszenia miru domowego, za co grozi kara grzywny lub nawet pozbawienia wolności do 1 roku!

Ponadto najemca uprawniony jest do urządzenia mieszkania wedle własnego uznania czy żądania niezwłocznego usunięcia uciążliwych dla niego awarii. Jeżeli właściciel nie spełni żądania, lokator może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym lub uzgodnić z właścicielem obniżenie opłat. Wolno mu też oczywiście organizować imprezy (dbając o to, aby nie zakłócać ciszy nocnej i innych postanowień regulaminu spółdzielni mieszkaniowej).

Zakazy obowiązujące najemcę lokalu mieszkalnego

Lokatorom nie wolno przede wszystkim bezpłatnie użyczać czy zarabiać na udostępnionym im mieszkaniu – oferowanie poszczególnych pokoi na np. Airbnb nie wchodzi w grę! Najemca nie ma również prawa wprowadzać trwałych, trudnych do usunięcia zmian w mieszkaniu, więc położenie nowych płytek, zainstalowanie nowych grzejników itp. wymaga pisemnej zgody właściciela. Zakazane jest też naturalnie umyślne niszczenie wyposażenia zastanego w lokalu czy żądanie napraw dokonanych w wyniku niewłaściwego lub niezgodnego z umową użytkowania obiektu.

Szukając lokatorów do swojego mieszkania, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalistów z toruńskiej Centrali Nieruchomości – pomożemy Ci zminimalizować okres pustostanu!

Więcej

Zakup zadłużonej nieruchomości – szanse i zagrożenia

administrator 3 września 2021

W poszukiwaniu atrakcyjnych ofert, od czasu do czasu możemy się natknąć na domy, mieszkania lub lokale użytkowe zajęte przez komornika czy obciążone np. z tytułu zaległości w uiszczaniu opłat na rzecz spółdzielni. Zakup zadłużonej nieruchomości może okazać się bardzo trafioną inwestycją, która zapewni nam porządny zysk, nie jest jednak wykluczone niestety, że taki lokal nie będzie stanowił świetnie zamaskowanej pułapki.

Zakup zadłużonej nieruchomości – szanse i zagrożenia

Tego typu oferty cieszą się zazwyczaj ogromną popularnością, ponieważ cena przeznaczonego na sprzedaż lokalu jest z reguły bardzo kusząca – w wielu przypadkach nawet o 30% niższa od wartości rynkowej. Rzadko są to jednak mieszkania, do których od razu można się wprowadzić, ich stan techniczny bowiem jest bardzo często daleki od idealnego. Zanim więc zdecydujemy się zainwestować wszystkie oszczędności, aby odsprzedać później lokal z zyskiem po remoncie, dokładnie sprawdźmy, czy na pewno jego renowacja nie pochłonie więcej środków niż nam się wydaje.

Koniecznie należy sprawdzić też księgę wieczystą zadłużonej nieruchomości, którą zamierzamy kupić – może się zdarzyć, że została ustanowiona np. hipoteka na rzecz kredytodawcy, a na pewno nie chcemy spłacać pożyczki zaciągniętej przez poprzedniego właściciela, zwłaszcza jeżeli jej wysokość przekracza wartość lokalu.

Nieruchomość z zadłużeniem względem spółdzielni mieszkaniowej

To właśnie w przypadku takich lokali istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że inwestycja się opłaci, zwłaszcza jeżeli dysponują Państwo rozeznaniem na rynku i będą w stanie miarodajnie ocenić wartość mieszkania. Jeżeli tylko spółdzielnia nie zabezpieczyła wierzytelności ustanawiając hipotekę, to jako nowi właściciele, nie muszą się Państwo niczego obawiać – uregulowanie należnych opłat to obowiązek poprzedniego właściciela.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy zamierzają Państwo kupić zadłużoną nieruchomość z wpisem o hipotece przymusowej czy z licytacji komorniczej, należy wówczas zachować szczególną ostrożność. Wszystkich zagrożeń związanych z tego typu inwestycjami da się jednak uniknąć w prosty sposób, wystarczy skorzystać z usług naszej Centrali Nieruchomości z siedzibą w Toruniu. Pomożemy zmaksymalizować Państwa zysk!

Więcej

Dlaczego warto zlecić firmie zewnętrznej zarządzanie najmem?

administrator 30 sierpnia 2021

Inwestycje w nieruchomości na wynajem powszechnie uważane są za bardzo dobry sposób na zabezpieczenie kapitału, w szczególności, gdy kupujemy mieszkania w okolicy, w której ceny na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat stabilnie rosły. Znalezienie uczciwych lokatorów, przygotowanie umowy mającej moc prawną i zabezpieczającej interesy stron czy rozwiązywanie wszelkiego rodzaju problemów już po jej zawarciu, może okazać się jednak trudnym orzechem do zgryzienia dla początkujących osób. Dobrym wyjściem jest wtedy zlecenie wszystkich tych zadań profesjonalnej agencji nieruchomości. Jakie korzyści można dzięki temu osiągnąć? Spieszymy z odpowiedzią!

Dlaczego warto zlecić firmie zewnętrznej zarządzanie najmem?

Powodów jest naprawdę dużo. Jest to generalnie rozwiązanie bardzo wygodne, zwłaszcza jeżeli dysponują Państwo kilkoma nieruchomościami. Zlecając zarządzanie najmem firmie zewnętrznej, można zaoszczędzić ogrom czasu – nie trzeba samodzielnie zamieszczać ogłoszeń w Internecie, rozmawiać z potencjalnymi lokatorami, jeździć na prezentacje, negocjować warunków, załatwiać fachowców w razie awarii w mieszkaniu… lista jest długa!

Specjalistyczna firma zewnętrzna zarządzająca najmem zapewni nam ponadto wysoki poziom bezpieczeństwa: sporządzi najkorzystniejszą dla nas umowę, pomoże zminimalizować czas pustostanu, zajmie się również windykacją należności w razie problemów ze ściągnięciem opłat od lokatorów. W ten sposób unikną Państwo wielu przykrych niespodzianek, a przede wszystkim zapewnią sobie miesięczny zysk w optymalnej wysokości dla danej okolicy.

Zarządzanie najmem przez zewnętrzną firmę – wszystko pod kontrolą!

Jeżeli zdecydują się Państwo skorzystać z tego rodzaju usług, znalezienie lokatorów do mieszkania stanie się dużo łatwiejsze. Biura nieruchomości dysponują własną stroną internetową, zgłaszają się do nich również osoby poszukujące lokalu w danej dzielnicy czy mieście – Państwa oferta będzie więc miała dużo większe szanse na wyróżnienie się na tle konkurencji.

Nasza centrala nieruchomości w Toruniu zapewni Państwu kompleksowe zarządzanie najmem w bardzo atrakcyjnej cenie. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług – więc informacji chętnie udzielimy w cztery oczy lub podczas rozmowy telefonicznej, zapraszamy do kontaktu!

Więcej

Kupno działki – na co zwrócić uwagę?

administrator 21 lipca 2021

Budowa własnego domu na nabytej wcześniej nieruchomości gruntowej w wielu przypadkach może okazać się znacznie tańsza niż pozyskanie nieruchomości z rynku wtórnego. Rozwiązanie to ma ponadto wiele plusów – możliwe jest postawienie np. budynku całkowicie zeroenergetycznego, wyposażonego w systemy inteligentnego zarządzania. Każde z pomieszczeń można wówczas zaprojektować całkowicie według własnego pomysłu, tak aby było optymalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Zanim jednak ruszymy z budową, konieczny będzie jeszcze zakup działki i właśnie tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Kupno działki – na co zwrócić uwagę?

Załóżmy, że znaleźliśmy interesującą nieruchomość. Tak, jak w przypadku lokali mieszkalnych, powinniśmy więc najpierw uzyskać o niej podstawowe informacje. Gdzie je znaleźć? Oczywiście w księgach wieczystych! Koniecznie należy sprawdzić, czy grunt nadaje się pod zabudowę i czy nie jest obciążony długami zaciągniętymi przez poprzednich właścicieli.

Polecamy również zweryfikować w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy obowiązują jakiekolwiek ograniczenia dotyczące zabudowy oraz, czy w pobliżu nie znajdują się lub nie pojawią w przyszłości ewentualnie obiekty uciążliwe dla nas jako potencjalnych mieszkańców – choćby hałaśliwe zakłady przemysłowe.

Uzbrojenie, jakość gruntu, zadrzewienie i dostęp do drogi, czyli jak ocenić, czy działka rzeczywiście warta jest swojej ceny

To, czy kupiona przez nas działka posiada dostęp do drogi, będzie później absolutnie kluczowe przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę – dlatego warto zawczasu upewnić się, że nie będzie z tym problemu. Pamiętajmy, że zapewnienie dostępu do drogi to obowiązek sprzedającego dzielącego nieruchomość na mniejsze parcele!

Przed zakupem działki należy także sprawdzić, czy doprowadzone są wszystkie niezbędne media, czy grunt posiada wystarczające parametry geotechniczne do zabudowy oraz, czy budowy domu znacznie nie utrudnią nam gęsto rosnące drzewa.

To oczywiście tylko część rzeczy, które trzeba zweryfikować zanim kupimy działkę – niezwykle istotne są np. także ukształtowanie terenu oraz infrastruktura znajdująca się w pobliżu. Jeżeli nie chcą Państwo szukać właściwego gruntu, sprawdzać wszystkiego na własną rękę i ryzykować niepotrzebnych kosztów, nasza Centrala Nieruchomości w Toruniu chętnie zapewni profesjonalne usługi!

Więcej

Zakup mieszkania jako lokata kapitału

administrator 8 czerwca 2021

Inwestycje w nieruchomości od wielu lat uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych ze względu na popyt kształtujący się na stabilnym poziomie i stopniowo rosnące ceny lokali. Dlatego właśnie zakup mieszkania, również ze względu na aktualnie bardzo niskie oprocentowanie lokat bankowych, jest świetnym sposobem na ulokowanie kapitału w tych niepewnych, pandemicznych czasach. W dzisiejszym artykule powiemy Państwu, jakie lokale wybierać, aby osiągnąć możliwie jak najwyższy zwrot z inwestycji i nie musieć się martwić brakiem zainteresowania ze strony potencjalnych najemców.

Więcej

Zakup mieszkania w kamienicy – zalety i wady

administrator 19 kwietnia 2021

Stare budownictwo ma w naszym kraju tyle samo zwolenników, co przeciwników. Kamienice pamiętające początek XX wieku lub nawet jeszcze bardziej odległe czasy pokochają przede wszystkim osoby ceniące sobie praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz i mające głowę pełną pomysłów, jak zagospodarować te wyjątkowe przestrzenie. Dzisiaj przyjrzymy się blaskom i cieniom tych intrygujących budynków, dzięki czemu będą mogli Państwo zdecydować, czy warto je uwzględnić w swoich poszukiwaniach wymarzonego mieszkania na sprzedaż lub wynajem.

Więcej

Działka budowlana – co powinienieś wiedzieć przy zakupie?

administrator 10 marca 2021

Jeżeli nie wiążesz swojej przyszłości z mieszkaniem w bloku lub w kamienicy, prędzej czy później staniesz przed koniecznością zakupu działki, na której stanie Twój własny, wymarzony dom. Jeżeli jest to Twoja pierwsza tak poważna inwestycja, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Dowiesz się z niego, na co zwrócić uwagę nabywając tego rodzaju nieruchomość i czego warto unikać.

Więcej

Wynajem w czasie pandemii – ważne wskazówki

administrator 13 stycznia 2021

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na praktycznie wszystkich dziedzinach naszego życia. Nie ominęła również niestety rynku nieruchomości – w ostatnim czasie dobiegają nas bowiem niepokojące sygnały od osób wynajmujących mieszkania. Lokatorzy tracą pracę i nie mają z czego opłacić czynszu lub nalegają na obniżenie cen bądź przedwczesne rozwiązanie umowy z uwagi na obecną sytuację. Jak radzić sobie z tego typu problemami? Tego właśnie dowiedzą się Państwu z niniejszego artykułu!

Więcej