Zakup zadłużonej nieruchomości – szanse i zagrożenia

administrator 3 września 2021

W poszukiwaniu atrakcyjnych ofert, od czasu do czasu możemy się natknąć na domy, mieszkania lub lokale użytkowe zajęte przez komornika czy obciążone np. z tytułu zaległości w uiszczaniu opłat na rzecz spółdzielni. Zakup zadłużonej nieruchomości może okazać się bardzo trafioną inwestycją, która zapewni nam porządny zysk, nie jest jednak wykluczone niestety, że taki lokal nie będzie stanowił świetnie zamaskowanej pułapki.

Zakup zadłużonej nieruchomości – szanse i zagrożenia

Tego typu oferty cieszą się zazwyczaj ogromną popularnością, ponieważ cena przeznaczonego na sprzedaż lokalu jest z reguły bardzo kusząca – w wielu przypadkach nawet o 30% niższa od wartości rynkowej. Rzadko są to jednak mieszkania, do których od razu można się wprowadzić, ich stan techniczny bowiem jest bardzo często daleki od idealnego. Zanim więc zdecydujemy się zainwestować wszystkie oszczędności, aby odsprzedać później lokal z zyskiem po remoncie, dokładnie sprawdźmy, czy na pewno jego renowacja nie pochłonie więcej środków niż nam się wydaje.

Koniecznie należy sprawdzić też księgę wieczystą zadłużonej nieruchomości, którą zamierzamy kupić – może się zdarzyć, że została ustanowiona np. hipoteka na rzecz kredytodawcy, a na pewno nie chcemy spłacać pożyczki zaciągniętej przez poprzedniego właściciela, zwłaszcza jeżeli jej wysokość przekracza wartość lokalu.

Nieruchomość z zadłużeniem względem spółdzielni mieszkaniowej

To właśnie w przypadku takich lokali istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że inwestycja się opłaci, zwłaszcza jeżeli dysponują Państwo rozeznaniem na rynku i będą w stanie miarodajnie ocenić wartość mieszkania. Jeżeli tylko spółdzielnia nie zabezpieczyła wierzytelności ustanawiając hipotekę, to jako nowi właściciele, nie muszą się Państwo niczego obawiać – uregulowanie należnych opłat to obowiązek poprzedniego właściciela.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy zamierzają Państwo kupić zadłużoną nieruchomość z wpisem o hipotece przymusowej czy z licytacji komorniczej, należy wówczas zachować szczególną ostrożność. Wszystkich zagrożeń związanych z tego typu inwestycjami da się jednak uniknąć w prosty sposób, wystarczy skorzystać z usług naszej Centrali Nieruchomości z siedzibą w Toruniu. Pomożemy zmaksymalizować Państwa zysk!