Kupno działki – na co zwrócić uwagę?

administrator 21 lipca 2021

Budowa własnego domu na nabytej wcześniej nieruchomości gruntowej w wielu przypadkach może okazać się znacznie tańsza niż pozyskanie nieruchomości z rynku wtórnego. Rozwiązanie to ma ponadto wiele plusów – możliwe jest postawienie np. budynku całkowicie zeroenergetycznego, wyposażonego w systemy inteligentnego zarządzania. Każde z pomieszczeń można wówczas zaprojektować całkowicie według własnego pomysłu, tak aby było optymalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Zanim jednak ruszymy z budową, konieczny będzie jeszcze zakup działki i właśnie tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym artykule.

Kupno działki – na co zwrócić uwagę?

Załóżmy, że znaleźliśmy interesującą nieruchomość. Tak, jak w przypadku lokali mieszkalnych, powinniśmy więc najpierw uzyskać o niej podstawowe informacje. Gdzie je znaleźć? Oczywiście w księgach wieczystych! Koniecznie należy sprawdzić, czy grunt nadaje się pod zabudowę i czy nie jest obciążony długami zaciągniętymi przez poprzednich właścicieli.

Polecamy również zweryfikować w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy obowiązują jakiekolwiek ograniczenia dotyczące zabudowy oraz, czy w pobliżu nie znajdują się lub nie pojawią w przyszłości ewentualnie obiekty uciążliwe dla nas jako potencjalnych mieszkańców – choćby hałaśliwe zakłady przemysłowe.

Uzbrojenie, jakość gruntu, zadrzewienie i dostęp do drogi, czyli jak ocenić, czy działka rzeczywiście warta jest swojej ceny

To, czy kupiona przez nas działka posiada dostęp do drogi, będzie później absolutnie kluczowe przy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę – dlatego warto zawczasu upewnić się, że nie będzie z tym problemu. Pamiętajmy, że zapewnienie dostępu do drogi to obowiązek sprzedającego dzielącego nieruchomość na mniejsze parcele!

Przed zakupem działki należy także sprawdzić, czy doprowadzone są wszystkie niezbędne media, czy grunt posiada wystarczające parametry geotechniczne do zabudowy oraz, czy budowy domu znacznie nie utrudnią nam gęsto rosnące drzewa.

To oczywiście tylko część rzeczy, które trzeba zweryfikować zanim kupimy działkę – niezwykle istotne są np. także ukształtowanie terenu oraz infrastruktura znajdująca się w pobliżu. Jeżeli nie chcą Państwo szukać właściwego gruntu, sprawdzać wszystkiego na własną rękę i ryzykować niepotrzebnych kosztów, nasza Centrala Nieruchomości w Toruniu chętnie zapewni profesjonalne usługi!