Wynajem mieszkania uchodźcom. Jak to zrobić bezpiecznie?
W związku z wojną na Ukrainie do naszego miasta przybywa coraz więcej uchodźców z Ukrainy, a ilość mieszkań na wynajem w Toruniu szybko się kurczy. Wiele osób chciałoby pomóc uciekającym przed wojną Ukraińcom, ale zastanawia się też, jak zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami wyboru nieodpowiedniego najemcy lub w jaki sposób, zgodnie z prawem, przyjąć uchodźców.
Polskie prawo przewiduje kilka rozwiązań. Jeśli jesteś osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań, to możesz zawrzeć umowę najmu zwykłego lub okazjonalnego. W przypadku gdy jednak nie będziemy pobierać czynszu, spisać należy umowę użyczenia.
W Toruniu liczba dostępnych lokali na wynajem jest aktualnie coraz mniejsza. Do naszego biura na każde ogłoszenie najmu zgłasza się kilkanaście osób chętnych i są to w dużej mierze rodziny uciekające przed wojną w Ukrainie. Wielu właścicieli nieruchomości ma obawy co do wiarygodności takich osób, weryfikacji ich tożsamości lub obawy przed brakiem ich wypłacalności.
My jako biuro staramy się rozwiać te obawy zwłaszcza po weryfikacji np. zatrudnienia osób chcących wynająć mieszkanie.
Aby jak najlepiej zabezpieczyć interesy właściciela mieszkania proponujemy skorzystać z umowy najmu okazjonalnego, która to najbardziej zabezpieczy właściciela nieruchomości. Umowa ta zawiera bowiem rygor wykonalności w zakresie opróżnienia lokalu przez najemcę i musi być podpisana u notariusza. Można w ten sposób uniknąć ewentualnego kierowania sprawy do sądu w celu uzyskania wyroku eksmisyjnego. Zaoszczędzi to nam wielu nerwów, a przede wszystkim czasu i pieniędzy. Niestety, ale sprawa w sądzie mogłaby trwać nawet kilka lat. Taką umowę podpisujemy tylko na określony czas. Dzięki specustawie z 12 marca br. o pomocy obywatelom Ukrainy przy zawieraniu takiej umowy nie trzeba wskazywać miejsca, gdzie najemca mógłby się wyprowadzić w celu opuszczenia wynajmowanego lokum. Podstawa prawna: Art. 69 Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Z uwagi jednak na „dziurawe” polskie prawo zalecamy wszystkim, żeby podpisywać umowę najmu okazjonalnego z obywatelami Ukrainy tak jak z obywatelami Polski, bez stosowania specustawy, czyli ze wskazaniem adresowym do ewentualnej eksmisji. Dobre Biuro Nieruchomości pomoże uzyskać takie wskazanie adresowe dla najemcy i pomoże również sporządzić skuteczną umowę najmu okazjonalnego, jak również umówi notariusza i tłumacza.
Gdy nie pobieramy czynszu, to możemy użyczyć mieszkanie.
Na podstawie umowy użyczenia zezwalamy osobom przybyłym z Ukrainy na bezpłatne korzystanie ze swojego mieszkania, na czas określony lub nieokreślony. Właściciel takiej nieruchomości może pobierać wtedy opłaty za utrzymania nieruchomości. W przypadku mieszkania będą to opłaty eksploatacyjne lokalu należne spółdzielniom mieszkaniowym lub wspólnotom oraz opłaty za media czy części wspólne. W umowie użyczenia można najemcę również zwolnić z ponoszenia wszelkich kosztów.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj umowy wybierzemy, to problematyczną kwestią może być bariera językowa. Żeby umowy była zawarta skutecznie, to obcokrajowca musi rozumieć jej treść i zaakceptować ustalone warunki. W praktyce oznacza to sporządzenie umowy również w języku zrozumiałym dla obcokrajowca.
W celu zawarcia skutecznej umowy najmu okazjonalnego zapraszamy do skorzystania z usługi naszego biura, a pomożemy przebrnąć przez wszystkie związane z nią zawiłości.