Stereotypy dotyczące najmu mieszkania
Wokół najmu mieszkań krąży wiele negatywnych stereotypów, które bardzo często mają jednak niewiele wspólnego z prawdą. W niniejszym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym z nich i postaramy się raz na zawsze rozstrzygnąć, czy znajdują one choć minimalne odzwierciedlenie w rzeczywistości.
1. Najem mieszkania zupełnie się nie opłaca
To chyba najczęściej powtarzany stereotyp w branży nieruchomości. Najem jest tak naprawdę opłacalny w większości sytuacji – jeżeli na przykład nie planujemy zakładać rodziny i zapuszczać korzeni w jednym miejscu na całe życie lub większą jego część.
Jeżeli jesteśmy osobami, które lubią często zmieniać pracę, cenią sobie wolność, z jaką wiąże się życie singla lub uwielbiają spontaniczne podróże, to zakup własnej nieruchomości może stać się dla nas zbędnym obciążeniem, swego rodzaju kotwicą trzymającą nas w jednym miejscu.
Dla wielu osób w Polsce jest to ponadto jedyny dostępny sposób, aby zamieszkać w atrakcyjnej lokalizacji ze względu na wysokie koszta kredytów i niebotyczne ceny nieruchomości.
2. Właściciele nie zwracają kaucji
W rzeczywistości zdarza się to bardzo rzadko – jeżeli ktoś utrzymuje się z wynajmu lokali, to bardzo zależy mu na dobrej opinii, ponieważ w regularnych odstępach czasu zmuszony jest szukać nowych lokatorów. W dzisiejszych czasach konkurencja na tym rynku jest wręcz ogromna, a studenci lub inni potencjalni lokatorzy mogą przebierać w setkach, jeśli nie tysiącach atrakcyjnych ofert.
Jeżeli nawet zdarzy wśród właścicieli nieruchomości zdarzy się czarna owca, to Internet bardzo szybko wykluczy ją ze stada.
3. Najem wiąże się z koniecznością pójścia na kompromis w kwestii warunków mieszkaniowych
Odrapane ściany, wnętrza pamiętające jeszcze sekretarza Gomułkę i wiecznie awanturujący się sąsiedzi – taki obraz próbują malować osoby rozpowszechniające ten stereotyp. Owszem, jeżeli ktoś szuka lokalu w możliwie jak najniższej cenie, może się natknąć na tego typu standard. Rzeczywistość jednak pokazuje, że to mieszkania własnościowe są często w zdecydowanie bardziej opłakanym stanie, niż te oferowane innym osobom.