Toruń

Stare Miasto, ul. Podmurna

Wyślij znajomemu


Podaj wynik równania:

 

Parametry

Cena
1 000 000 PLN
Cena za m2
13 297,87 PLN
Powierzchnia
75,20 m2
Powierzchnia działki - jednostka
m2
Liczba pięter
3
Stan budynku
Dobry
Typ domu
Wolnostojący
Rok budowy
1550
Rynek
Wtórny
Dostępne od
2024-05-13
Numer oferty
674/4957/ODS

Opis nieruchomości

Przedmiotem oferty jest sprzedaż zabytkowej baszty "Monstrancja" w Toruniu na Starówce przy ul. Podmurnej 16. 
Ośmioboczna Baszta Monstrancja w Toruniu jest jedną z dziewięciu zachowanych do dziś baszt obronnych w ciągu murów miejskich w Toruniu. Pochodzi z połowy XV w. i została wzniesiona w murze Starego Miasta, w celu wzmocnienia obronności ze strony zburzonego zamku krzyżackiego, gdyż teren ten stał się łatwo dostępny dla ewentualnego nieprzyjaciela. Obecnie baszta nie jest użytkowana i wymaga przeprowadzenia remontu wewnątrz. Niektóre ściany mierzą niemal 2,5m grubości wybudowana jako fortyfikacja obronna w odpowiedzi na upowszechnioną w XV.w broń palną. 
Aby zapobiec runięciu budowli do wewnątrz, budowniczowie zastosowali specjalne rozwiązanie architektoniczne przypominające wielopoziomową ławę.

Drugim celem powstania nowej Monstrancji było przeciwstawienie się zwiększonemu zagrożeniu od strony nieistniejącego już zamku. Zamek krzyżacki został zburzony w 1454 roku przez toruńskich mieszczan. Od tego czasu teren pozamkowy pozostawał nieumocniony i stanowił najsłabszy punkt w linii obrony miasta.

W odróżnieniu od pozostałych baszt istniejących do tej pory w Toruniu, kryta dachem namiotowym Monstrancja nie została wybudowana na planie prostokąta, a na planie ośmiokąta. Średnica 9m. Była, i jest, to jedyna budowla o tym kształcie w centrum Torunia. Do dnia dzisiejszego wewnątrz budynku zachowało się m.in. stanowisko dla kuszników.
Unikatowa budowa Monstrancji umożliwiała prowadzenie ostrzału w trzech kierunkach.
Baszta od 2005 roku w ręku prywatnych właścicieli. Wpisana do rejestru zabytków. 

Z biegiem lat wieża pełniła szereg funkcji – po II wojnie światowej wewnątrz mieścił się m.in. skład znaków drogowych i pracownia plastyczna.
Nazwa baszty, Monstrancja, pochodzi prawdopodobnie od metalowego słońca, które zostało umieszczona na szczycie wieży, a w połączeniu z drzewcem przypominać może właśnie monstrancję. 

Powierzchnie budynku:
- piwnica: ok 11m2 (8,6m2 + kl.schodowa 2,4m2)
- parter ok 12m2 (9,6m2 + kl. schodowa 2,4 m2)
- 1 piętro ok 13,20 m2 (10,8m2 + kl.schodowa 2,4m2)
- 2 piętro ok 15m2 (12,6 m2 + kl. schod. 2,4m2) 
- poddasze 24m2 ?

Cena do rozsądnej negocjacji
Oferta dostępna tylko u mnie w naszym biurze nieruchomości 

Parametry dodatkowe

  • Materiał: Cegła
  • Dach: Dachówka

Mapa

Kontakt

Karolina Rutkowska

Karolina Rutkowska

Doradca ds. Nieruchomości

Telefon:
(+48) 663 899 715
E-mail:
biuro@centralanieruchomosci.pl
Numer licencji:
14260

Profil agenta
 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Centrala Nieruchomości dla celów związanych z działalnością pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, jednocześnie potwierdzam, iż zostałem poinformowany o tym, iż będę posiadać dostęp do treści swoich danych do ich edycji lub usunięcia.

Administratorem danych osobowych wskazanych w powyższym formularzu jest Centrala Nieruchomości Karol Rutkowski z siedzibą w Toruniu (87-100) przy ul. Gagarina 36H. Dane podawane są dobrowolnie, a ich przetwarzanie odbywa się wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na kierowane za pomocą formularza zapytanie. Informujemy o przysługującym Państwu prawie dostępu do treści danych oraz prawie ich poprawiania, zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2018 r., poz. 1000)

INFORMACJA O DANYCH OSOBOWYCH – SKIEROWANA DO KONTRAHENTÓW ADMINISTRATORA

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w skrócie zwanym „RODO” dotyczącego ochrony w związku z przetwarzaniem danych osobowych, informujemy, że od dnia 25 maja 2018r. będą Pani/ Panu przysługiwały określone poniżej prawa związane z przetwarzaniem przez Centralę Nieruchomości Pani/ Pana danych osobowych.… czytaj więcej